Dobrovolné očkování

Dobrovolná očkování hrazená z veřejného zdravotního pojištění

Tato očkování jsou u určitých věkových skupin zdarma, popř. pouze s doplatkem.

Pneumokokové infekce

Bakterie Streptococcus pneumoniae neboli Pneumokok vyvolává celou škálu onemocnění, od lehkých až po závažná. Mezi nejčastější pneumokokové infekce patří záněty vedlejších nosních dutin, záněty středního ucha, zápaly plic. Pneumokok však může způsobit i invazivní onemocnění (hnisavý zánět mozkových blan, sepse-celková otrava organismu, těžký zápal plic, zánět kostní dřeně), které mohou dítě ohrozit na životě nebo způsobit trvalé následky (hluchota, poruchy hybnosti, mentální retardace..)

VAXNEUVANCE: chrání proti 15 sérotypům Pneumokoka

PREVENAR 20: chrání proti 20 sérotypům Pneumokoka (schéma 3+1)

Očkování se zahajuje od 2měsíců věku ve schématu 2+1 (první 2 dávky jsou podány s odstupem nejméně 2 měsíců a zároveň aplikovány nejpozději do 7. měsíce věku, 3.posilující dávka je aplikována ve věku 11 až 15 měsíců), u dětí narozených předčasně před 37.gestačním týdnem se očkuje ve schématu 3+1, vakcína Prevenar 20 se ve schématu 3+1 aplikuje i dětem narozeným v termínu.

Meningokokové infekce

Bakterie Neisseria meningitidis neboli Meningokok způsobuje závažnou život ohrožující infekci tzv. invazivní meningokokové onemocnění, projevuje se jako meningitida (zánět mozkových blan) či sepse (celková infekce organismu). Existuje více typů meningokoků, v ČR jsou nejčastější infekce Meningokokem B a C. Jedná se o vzácné onemocnění, ale extrémně nebezpečné, v řádu několika hodin, i přes intenzivní lékařskou péči, může způsobit úmrtí či velmi závažné trvalé následky (amputace končetin, epileptické záchvaty, hluchota, mentální retardace, porucha funkce ledvin). Nejohroženější skupinou jsou děti do 1 roku a adolescenti.

Očkování proti meningokovi B

BEXSERO: očkuje se od 2.měsíce, očkování je zdarma, pokud je zahájeno v 1.roce života, dále je zdravotní pojišťovnou hrazené u dětí mezi 14-15.rokem věku, u kojenců se aplikují celkem 3 dávky, u dětí starších 2 let se očkuje 2 dávkami

TRUMENBA: vakcína pro děti od 10l

Očkování pro meningokovi A, C, W 135, Y

MENQUADFI: očkuje se jednou dávkou, očkování je plně hrazené pojišťovnou u dětí mezi 1-2.rokem a dále u dětí mezi 14-16.rokem

HPV infekce - lidské papilomaviry

Infekce lidskými papilomaviry (HPV infekce) je nejčastější pohlavně přenosná infekce. Tato Infekce je spojována se vznikem rakoviny děložního čípku, penisu, konečníku, nádorů v oblasti krku, některé typy způsobují urogenitální bradavice, jejich léčba je svízelná a velmi nepříjemná, často dochází k recidivám. Očkovat by se mělo před zahájením pohlavního života.

GARDASIL 9 - vakcína s nejširším spektrem (zahrnuje 9 typů HPV), pro chlapce i dívky, očkuje se 2 dávkami s odstupem 6-12měs, ve věku 11-15let je očkování zdarma

Covid 19

info k očkování, přehled očkovacích míst na:

https://ockoreport.uzis.cz/

Dobrovolná očkování, pojištovnou nehrazená (hradí rodič dítěte)

Rotavirové infekce

Rotaviry způsobují infekční gastroenteritidu, průjmovité onemocnění se zvracením, horečkou, bolestmi bříška. Během častého průjmu dochází k velkým ztrátám tekutin, které mohou u malého dítěte způsobit rychlé odvodnění organismu neboli dehydrataci, tento stav pak často vyžaduje infúzní léčbu v nemocnici. Nejohroženější skupinou jsou kojenci. Rotaviry se šíří vzduchem, jejich infekčnost je velmi vysoká. Proti rotavirové infekci můžete Vaše dítě ochránit pomocí vakcíny Rotarix nebo Rotateq. Očkování je bezbolestné, vakcína se aplikuje ústy v podobě sladkého roztoku.

ROTARIX: podávají se 2 dávky s odstupem min. 1měs (lze očkovat od 6.týdne, očkování má být ukončeno do 24.týdne věku dítěte)

Klíšťová encefalitida

Klíšťová encefalitida je virové onemocnění centrálního nervového systému. K nákaze nejčastěji dochází po přisátí infikovaného klíštěte. Onemocnění klíšťovou encefalitidou má většinou dvoufázový průběh. První stádium připomíná chřipku, následuje období jednoho až dvou týdnů bez příznaků, pak přichází druhá fáze, přidávají se příznaky postižení centrálního nervového systému (silné bolesti hlavy, horečka, nevolnost, světloplachost, ztuhnutí šíje, závratě...). V nejtěžších stavech může dojít k obrně nervů a selhání životních funkcí.

FSME-IMMUN 0,25 (1-15 let), FSME-IMMUN 0,5 (od 16 let)

Vakcínu je možné aplikovat již od 1 roku věku, obvykle doporučujeme zahájit očkování okolo 3.roku věku. Základní očkování obsahuje 3 dávky, 2.dávka se aplikuje 1-3 měsíce po první dávce, 3.dávka 5-12 měsíců po 2.dávce. První přeočkování se doporučuje po 3 letech, další přeočkování stačí každých 5 let. Na jaře a v létě se očkuje ve zrychleném schématu.

Infekční žloutenka typ A

Takzvaná nemoc špinavých rukou, virové onemocnění projevující se zánětlivým procesem v játrech a typickou žloutenkou, s nutností hospitalizace na infekčním oddělení. V některých případech může vést až k akutnímu selhání jater a tím i ohrožení života.

HAVRIX (od 16l), HAVRIX junior (1-15l)

Očkovat je možné od 1 roku věku, očkování většinou zahajujeme až při nástupu do mateřské školky. K tomu, aby byla ochrana dlouhodobá, je potřeba aplikovat 2 dávky v rozmezí 6-12 měsíců.

Plané neštovice

Vysoce nakažlivé onemocnění postihující především děti, probíhá jako typický výsev puchýřků na pokožce, může být provázeno horečkou. Průběh nemoci je většinou nezávažný, někdy ale může dojít k těžkým komplikacím (postižení mozku, zánět plic, bakteriální superinfekce rozškrábaných ložisek a následné hojení jizvami). Při onemocnění je nutná izolace nemocného a i u nekomplikovaného průběhu je nutné počítat s cca 14 denním vyloučením z kolektivu (MŠ, ZŠ). U těhotných žen, které neštovice neprodělaly, je vysoké riziko poškození plodu. Rizikovou skupinou jsou děti s kožním onemocněním a poruchou imunity. V dospělosti je průběh planých neštovic často těžší než u dětí.

VARILRIX: očkuje se od 1 roku věku, 2 dávky s odstupem minimálně 6 týdnů

VARIVAX: očkuje se 1 roku věku, 2 dávky s odstupem nejméně 1 měsíc

Chřipka

Chřipka je velice nakažlivé virové onemocnění, které napadá horní a dolní cesty dýchací. Může znamenat významnou zátěž i pro zcela zdravé jedince. K nejzávažnějším komplikacím patří zápal plic a postižení srdce. Nejčastější komplikací chřipky u dětí je akutní zánět středního ucha. Děti mohou infekci šířit déle než dospělí a být infekční i déle než 10 dní. Očkování je pro rizikové skupiny osob hrazené ze zdravotního pojištění. Jedná se hlavně o diabetiky, astmatiky nebo děti se srdečními vadami, poruchou imunity, neurologickým, onkologickým či hematologickým onemocněním. Nejvhodnější doba pro očkování je vždy před začátkem chřipkové sezóny (září-listopad).

VAXIGRIP TETRA - možné očkovat od 6 měsíců, injekční forma, 1 dávka 1 x ročně (u dětí do 9let, které dosud nebyly očkované proti chřipce, se podávají 2 dávky s odstupem nejméně čtyři týdny), u rizikových skupin hrazeno pojišťovnou

FLUENZ - pro děti od 2 do 17 let, ve formě nasálního spreje, 1 dávka 1 x ročně, (dosud proti chřipce neočkované děti mladší 9let dostanou 2 dávky s odstupem nejméně čtyři týdny), u rizikových skupin částečně hrazeno pojišťovnou

Očkovací kalendář ke stažení ZDE 

Aktuální ceník vakcín nepovinného očkování je k nahlédnutí v ordinaci, orientační ceny za 1 dávku vč. aplikace vakcíny uvedené zde:

Menquadfi - 1.300Kč, Bexsero - 2.000Kč, Rotarix - 1.800Kč, Varilrix - 1.700Kč, FSME immun - 1.000Kč, FSME pro děti - 900Kč, Gardasil 9 - 3.500Kč, Havrix- 1.300Kč, Havrix pro dospělé - 1.500Kč, Fluenz - 950Kč, Vaxigrip tetra - 550Kč

Zdravotní pojišťovny na nepovinná očkování přispívají. Aktuální výši příspěvků a pokyny pro jejich čerpání naleznete na webu Vaší zdravotní pojišťovny.